Sunday 15th of July 2018
KS GWARDIA BIELSKO-BIAŁA
Jeśli nie idziesz do przodu-stoisz w miejscu. A jeśli stoisz w miejscu, to sie cofasz!

Najnowsze artykuły:

WOREK MEDALI!
CETNIEWO 2010
MP Młodzieży

Co nowego ??

Shoutbox

Linki

PZ Judo
Judo info
Śląski Związek Judo
Statut klubu 1,2

HISTORIA

Mieczysław Malczewski rozpoczął swoją pracę szkoleniową jako instruktor w sekcji judo Gwardii Katowice. Spędził tam cztery lata, szkoląc młodych adeptów tego niełatwego sportu walki. Ciągle jednak myślał o utworzeniu sekcji judo w Bielsku- Białej.

2 maja 1970r. powstała w Bielsku- Białej filia katowickiej "Gwardii". W pierwszym etapie trener Malczewski zdobył ponad 30 adeptów judo. Po niespełna roku pracy trzech jego podopiecznych wywalczyło medale podczas mistrzostw Polski młodzików we Wrocławiu w 1971r.

Treningi w tym czasie odbywały się w sali Międzyzakładowego Domu Kultury Włókniarzy lub w sali Domu Ludowego w Lipniku. Z początku szło trudno. Wiele ćwiczeń ogólnych, setki tych samych padów, chwytów i skłonów. Wielu odeszło, byli mało wytrwali. Ci co pozostali, osiągali spore sukcesy. Judo jest sportem pięknym, ale jest sportem również trudnym. Aby dojść do sukcesu trzeba wielu lat intensywnej pracy. Dla każdego zawodnika należy dobrać inny styl ataku i obrony, w zależności od warunków fizycznych, siły, wagi i wzrostu.

Dla barw katowickiej "Gwardii" podopieczni trenera Malczewskiego zdobyli ponad 70 medali, głównie w Mistrzostwach Polski w młodszych kategoriach wiekowych.

5 października 1978r. powołano do życia Gwardyjskie Koło Sportowe " GWARDIA" Bielsko- Biała.

1981r. przemianowany w samodzielny Klub Sportowy "Gwardia". 24 września 1988r. odbyły się I Mistrzostwa Gwardyjskiego Pionu Sportowego MSW juniorek i juniorek młodszych w judo. Turniej GPS stanowił główny akcent jubileuszu 10-lecia Klubu Sportowego "Gwardia" Bielsko-Biała.

W 2001r. "Gwardia" obchodziła 20- lecie istnienia. Dwadzieścia lat w życiu klubu to niedługi okres, a mimo to judocy Gwardii Bielsko- Biała już na trwałe wpisali się swoimi wynikami do historii tak gwardyjskiego, jak i polskiego judo. Początkowo "punktowali" na rzecz katowickiej Gwardii, po latach uznali, iż czas pracować na własny rachunek. Do najbardziej znanych zawodników zaliczają się: Krzysztof Kurczyna, Andrzej Grzegorzek, Andrzej Basik, Michał Adamczyk oraz zawodniczki: Lucyna Moczek, Mariola Giza, Anna Herczyńska, Anita Kubica, Barbara Gdańska i obecnie Agnieszka Chlipała, Anna Duśko, Monika Dikow, Monika Cabaj, Barbara Harężlak, Agnieszka Zabrocka.

Klub gwardyjski w Bielsku-Białej wciąż znajduje się na fali. W sekcji nie ma ani jednego zawodnika kupionego, za to kilku naszych wychowanków zasiliło inne kluby. Wszystko to sprawia, że w sekcji panuje dobra atmosfera.


W razie zauważenia ewentualnych błędów na stronie lub niepoprawnego działania jakichś jej elementów prosze o kontakt i informację. Z góry dziękuję.